Kako pristopiti k vplivnežu (influencerju)?

O vplivnostnem marketingu govorimo, ko podjetja sodelujejo z influencerji s ciljem povečanja prepoznavnosti blagovne znamke ali konverzij med njihovim občinstvom oziroma sledilci. O tem kako najti pravega vplivneža za vaš posel sem pisala že TUKAJ.

Ker pa na svojem profilu na Instagramu – @natasa_gp, velikokrat dobim vprašanje, kako pristopiti k vplivnežu, sem se odločila, da vam spodaj kar konkretno napišem primer, ki vam bo pri prvem kontaktu z njim prišel prav.

Seveda, svet okoli nas se je v zadnjih letih močno spremenil. Prihod Covida leta 2020 je velik del sveta obrnil na glavo, z lockdowni in prizori, ki so spominjali na hollywoodski film katastrofe. Do leta 2022 pa se je velik del sveta naučil živeti s Covidom in se vrnil k našim starim življenjem. Na žalost pa smo se morali naučili živeti tudi z gospodarskimi posledicami Covida, z motnjami v dobavnih verigah, kroničnim pomanjkanjem delavcev in inflacijo.

Ni presenetljivo, da so se mnoga podjetja borila za preživetje v novem okolju. In tista, ki so preživela, morajo najti nove
poti do trga, tako da izstopajo v glavah potrošnikov. Kreator vsebin in vplivnež oziroma influencer sta postala še kako pomemben del povezovanja blagovnih znamk s svojimi ciljnimi kupci.

Zato tisti, ki veliko delate na družbenih omrežjih, zagotovo veste, da je vplivnostni marketing eden izmed vrst marketinga, ki je izredno pomemben za vaš posel.

Ker pa se nekateri še niste lotili sodelovanja z vplivneži zaradi različnih razlogov – eden med temi je tudi ta, da ne veste kako pristopiti k le tem, vam napišem nekaj napotkov, da vam bo lažje.

Za zečetek delim z vami nekaj podatkov iz spletne strani Influencer marketing HubInfluencer Marketing Benchmark Report 2023, ki zajema anketiranje več kot 3500 marketinških agencij, blagovnih znamk in drugih strokovnjakov o trenutnem stanju vplivnostnega marketinga.

  • Vložek v vplivnostni marketing se bo predvidoma v letu 2023 povečal na približno 21,1 milijarde dolarjev.
  • 63% anketirancev načrtuje uporabo umetne inteligence pri izvajanju svojih kampanj z influencerji, 2/3 teh znamk bo uporabljalo umetno inteligenco za identifikacijo influencerjev.
  • Več kot 83% anketirancev še vedno verjame, da je influencer marketing učinkovita oblika trženja.
  • 67% tistih anketirancev, ki že namenjajo proračun za vplivnostni marketing, namerava povečati svoj proračun za vplivnostni marketing v letu 2023.
  • 23% anketirancev namerava porabiti več kot 40% svojega celotnega proračuna za trženje za kampanje z vplivneži.
  • Večjo prednost dajejo majhnim (nano – 39% in mikro – 30%) vplivnežem pred dragimi makro-vplivneži (19%) in znanimi osebnostmi (12%).
  • Trend, ko se je vplivnežem podarjalo brezplačne izdelke v zameno za promocijo, se umika. Vse več je podjetij, ki vplivneže plačujejo.
  • TikTok (ki ga uporablja 56% blagovnih znamk, ki uporabljajo vplivnostni marketing) je zdaj najbolj priljubljen kanal za vplivnostni marketing, sledi Instagram (51%), nato Facebook (42%) in YouTube (38%).

Torej, kako pristopiti k vplivnežu?

Najprej se seveda posvetite raziskavi kateri vplivnež je pravi za vas. Ko najdete primerne, jih nekaj časa spremljajte, komentirajte kakšno objavo, storije, preglejte starejše objave, da resnično začutite ali je res tisti pravi. In seveda, če mu boste pisali, mu tudi sledite (iz izkušenj vam povem, da ko vplivneži dobimo ponudbo od podjetja in če v tem sporočilu piše, da smo vam všeč, najprej pogledamo ali je temu res tako in prvi pokazatelj je ta ali nam tudi sledite).

Zakaj je tudi pomembno, da ga nekaj časa spremljate? Zato, ker se zna zgoditi, da pišete nekomu za promocijo produkta, ki ga je ravno nekaj dni nazaj promoviral – seveda konkurenčni izdelek. Se pa tudi zgodi, da pišete nekomu za npr. pasje ovratnice, a le ta psa nima.

Ko zaključite z izborom pravih vplivnežev je čas, da jih kontaktirate. V kolikor bi želeli sodelovati z večjimi vplivneži, je prvo pravilo, da jim pišete na elektronsko pošto. Saj se med vsemi sporočili na družbenem omrežju vaše sporočilo hitro izgubi.

Večina od vplivnežev ima v svojem BIO napisano elektronsko pošto.

Na začetku se predstavite oziroma predstavite svoje podjetje in izdelke ali storitve, ki jih ponujate in za katere bi želeli promocijo.

In mu povejte zakaj ste ga izbrali oziroma zakaj vam je ravno on všeč. Še bolje pa bo, če ta del zamenjate. Najprej poveste zakaj ste ga začeli slediti oziroma zakaj vas je pritegnil, nato pa se predstavite.

Nikoli ne pošiljajte generičnih sporočil, vsako sporočilo naj bo napisano za vsakega posebej.

Ne začenjajte sporočil s ponudbo za kompenzacijo ali s prošnjo za pomoč, in tudi ne postavljajte zahtev že v prvem sporočilu. Vprašajte ga kakšne ima pogoje sodelovanja, kako se on vidi pri promociji vaših izdelkov in storitev ter ali bi ga tovrstno sodelovanje sploh zanimalo.

Z vplivneži je dobro zgraditi tudi dober odnos in imeti dolgoročno sodelovanje. Premislite o celoletni pogodbi ali celo ambasadorstvu.

Primer prvega sporočila, ki ga lahko pošljete preko zasebnega sporočila na Instagramu:

Pozdravljena. Smo slovensko družinsko podjetje, ki se ukvarja z izdelavo **********. Naši izdelki pomagajo pri ******.

Že nekaj časa te spremljamo in si nas pritegnila z vsebino, ki jo ustvarjaš na svojem profilu.

Zanima nas ali bi bila mogoče zainteresirana za sodelovanje z nami?

V kolikor je tvoj odgovor pritrdilen, nas zanimajo tvoji pogoji sodelovanja.

Pošiljam ti tudi link do naše spletne strani, kjer si lahko ogledaš izdelke, ki jih imamo na voljo.

V pričakovanju odgovora te lepo pozdravljamo.

Krasen teden ti želimo, ******

Glede na to kakšen bo odgovor, pa se dogovarjajte naprej.

In seveda imejte tudi v mislih to, da če ste izbrali določenega vplivneža za sodelovanje, mu ne določajte scenarija, kako in na kakšen način naj predstavi izdelke ali storitve. Zakaj? Ker, če vas je pritegnil tak kot je, s tako vsebino, ki jo ima, potem mu najbrž pri kreiranju vsebine tudi zaupate. Nihče od nas, vplivnežev, v večini ne sodeluje s podjetji, ki postavljajo pogoje v smislu vnaprej določenih kreativ. Seveda pa mu lahko omenite vaše želje in mu omenite kaj bi bilo primerno, da se poudari.

Za konec pa še tole: ne razmišljajte o uporabi vplivnostnega marketinga, če na le tega gledate negativno. Prvo pravilo za uspešne kampanije z vplivneži je zagotovo pozitiven odnos do tega.

In bodite pozorni tudi na tiste, ki vam že komentirajo objave in storije ali pa so vam mogoče že pisali za sodelovanja. Nikoli ne veste kje se skriva priložnost. Bolje je, da četudi je nekdo mini vplivnež, da ga vaši izdelki in storitve pritegnejo, kot pa ne.

Upam, da sem vam s tem zapisom vsaj malo pomagala in da boste sedaj vsaj približno vedeli kako pristopiti k vplivnežu.

Preberite tudi – 31 idej za objave na družbenih omrežjih

Lahko pa sem vam tudi v pomoč pri iskanju pravih vplivnežev in pri vodenju kampanij z njimi.

Share this post:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram