Ja, vsi imamo kdaj pa kdaj padec motivacije. Ne samo mi, ki delamo sami zase, ampak tudi vsi zaposleni. V življenju pride marsikaj, obdobja, ko je potrebno veliko delati na svoji osebni rasti, ko je potrebno kaj počistiti iz preteklosti, ko je potrebno delati na maindsetu (ki je v podjetništvu še kako pomemben), ko pridejo tudi osebne težave v družini, v odnosih, vse to je del življenja. In ja, včasih nas prime, da bi vse skupaj pustili. Kakšno obdobje, ko bi se pokrili z deko in počakali, da vse mine ali pa ko bi vse pustili in samo odšli s trebuhom za kruhom. Ampak realno vsi vemo, da kar tako naše težave ne bodo izginile. Zato je res, kot podjetnik ali podjetnica, moraš tudi kar nekaj časa in energije vložiti v svojo osebno rast, da te različni izzivi v življenju ne vržejo iz tira.
Naj te pa potolažim, vsi smo krvavi pod kožo in vsi imamo obdobja, ko smo bolje in ko smo slabše. Resnično pomembno pa je, da se poznamo in da vemo kaj nas ohranja žive, motivirane in aktivne. In da imamo pred sabo cilj, ki ga poskušamo doseči z disciplino.
V dinamičnem svetu podjetništva, kjer se uspeh pogosto zdi kot vrh ledene gore, je ključnega pomena, da ohranjamo visoko raven motivacije. Motivacija je tista, ki nas žene k doseganju ciljev, premagovanju izzivov in izboljšanju naših veščin. Vendar pa je brez discipline motivacija kratkotrajna in nestabilna. Kako lahko s pomočjo discipline ohranjamo stalno motivacijo v poslu?
Zakaj je disciplina ključna?
Disciplina je temelj, na katerem lahko gradimo trajno motivacijo. Brez discipline so naša prizadevanja nagnjena k nihanju, odvisno od našega razpoloženja ali zunanje motivacije. Disciplina nam omogoča, da vztrajamo tudi takrat, ko motivacija upade, in nam pomaga ohranjati fokus na dolgoročnih ciljih.
Postavljanje jasnih ciljev
Začne se z jasnim razumevanjem, kaj želimo doseči. Cilji morajo biti specifični, merljivi, dosegljivi, relevantni in časovno omejeni (SMART). Ko so cilji jasno določeni, disciplina poskrbi, da ostajamo na pravi poti, ne glede na ovire, ki se pojavijo.
Rutina in navade
Disciplina se ne kaže samo v velikih dejanjih, temveč predvsem v dnevnih rutinah in navadah, ki jih razvijemo. Vsakodnevne rutine, kot je načrtovanje dneva zjutraj, redni tedenski pregledi napredka in določanje prioritet, lahko močno pripomorejo k ohranjanju motivacije. Te navade zmanjšujejo mentalno obremenitev, saj ne potrebujemo nenehnega premišljevanja o naslednjem koraku.
Samodisciplina in odgovornost
Samodisciplina je sposobnost, da ostaneš zvest svojim načrtom, tudi ko bi bilo lažje odnehati. To vključuje upravljanje s svojimi impulzi in odložitev takojšnjega zadovoljstva v korist večjih dolgoročnih koristi. Ohranjanje odgovornosti, bodisi preko mentorja, poslovnega partnerja ali skupine za podporo, je še en način, kako lahko disciplina pomaga ohranjati motivacijo.
Ocenjevanje in prilagajanje
Disciplina prav tako pomeni redno ocenjevanje svojega napredka in prilagajanje pristopov, če rezultati niso v skladu s pričakovanji. To zahteva iskrenost do sebe in pripravljenost za spremembe. Redno ocenjevanje omogoča, da ostajamo na pravi poti in se izogibamo stagnaciji.
Motivacija in disciplina sta dva stebra uspeha v katerem koli poslu. Medtem ko motivacija daje energijo za zagon, disciplina zagotavlja, da ta energija ne usahne, ko se soočimo z izzivi. S tem, ko razvijemo trdno delovno etiko, disciplinirane navade in jasno usmeritev, lahko ne samo ohranjamo motivacijo, temveč tudi učinkovito napredujemo proti svojim poslovnim ciljem. Na koncu pa je prav disciplina tista, ki iz običajnega podjetnika ustvari izjemnega vodjo.
Zanima pa me, kako pa ti ohranjaš motivacijo, ko ti vse pade dol? Imaš kakšne konkretne primere, ki jih lahko tudi drugi uporabimo?
Preberi tudi – Pomen strategije v digitalnem marketingu.
Pri motivaciji in disciplini ti lahko pomagajo tudi podcasti – npr. The mindset mentor, The diary of the CEO, … ali pa Underdog podcast.