Čeprav se algoritmi družbenih omrežij nenehno spreminjajo, njihov namen ni skrivati vaše vsebine pred množico.
Vsaka platforma ima svoj algoritem, ki deluje drugače, in razumevanje osnov je lahko koristno, da veste, kako ustvariti vsebino, ki se dejansko prikaže pred vašo ciljno občinstvo.
Pripravila sem nekaj preprostih dejstev o tem, kako deluje algoritem na Facebooku, Instagramu in TikToku. Poglejmo podrobneje.
Kaj sploh je algoritem družbenih omrežij?
Algoritem družbenih omrežij je zbirka pravil in podatkov, ki določa, kaj uporabniki želijo videti na platformi. Družbena omrežja ustvarjajo edinstvene algoritme za vsako osebo, ki uporablja spletno mesto, kar pomeni, da dve osebi ne bosta imeli natančno enakega vira novic na družbenih omrežjih.
V bistvu algoritmi družbenih omrežij analizirajo uporabniško vedenje in prednostno obravnavajo vsebino, za katero platforma verjame, da jo uporabnik želi videti in se z njo najverjetneje želi povezovati.
Algoritem oziroma News Feed Algorithm
Vsako glavno družbeno omrežje ima svojo različico algoritma za prikaz novic v obliki »news feed«. Spodaj bomo podrobneje razdelali algoritme za Facebook, Instagram in TikTok, vendar pa na splošno za vsa družbena omrežja velja, da upoštevajo naslednje:
Angažiranost
Ko ustvarite račun na družbenem omrežju, je verjetno, da boste sprva videli mešanico naključne vsebine, ki morda ni v skladu z vašimi interesi. Vendar se bo sčasoma vsebina bolj prilagodila vašim interesom. Kako se to zgodi?
Družbena omrežja hitro spoznajo vaše interese in preference na podlagi tega, kakšno vsebino si ogledujete in z njo sodelujete. Ko platforma dobi dobro predstavo o tem, s katero vsebino se bo uporabnik verjetno angažiral, bo to vrsto vsebine postavila na vrh uporabnikovega vira novic.
Čas na platformi
Zakaj je tako pomembno, s katero vsebino se izpostavljate? No, več časa, ki ga preživite z angažiranjem (mreženjem kot so komentarji, všečki, gledanje storijev, komentiranje le teh, …), več časa boste najverjetneje preživeli na platformi. Ko preživite več časa na platformi, ste bolj dovzetni za oglaševanje, ki vam je prikazano. Poleg tega več časa, ki ga preživite na družbenem omrežju, več informacij ima ta platforma o vaših preferencah, nakupih in navadah.
FB Algoritem oziroma Facebook’s News Feed Algorithm
Od začetka največje družbene medijske platforme do danes se Facebookov News Feed osredotoča na personalizacijo uporabniške izkušnje na družbenem omrežju.
Kako deluje?
Gumb “Všeč mi je” je vedno bil osrednji del uporabniške izkušnje na Facebooku – ne samo zato, ker ga vidimo pri vseh objavah, ampak ker nam omogoča, da prilagajamo svojo izkušnjo (in vplivamo na izkušnjo drugih).
Dandanes je FB algoritem postal veliko bolj zapleten. Ne gre več samo za gumb Všeč mi je – ne samo zato, ker so v igri tudi reakcijski gumbi. Dejansko je algoritem Facebooka najbolj zapleten med tremi družbenimi omrežji, o katerih govorimo v tem prispevku.
Facebook je konec leta 2022 razkril več informacij o delovanju svojega algoritma, in vemo, da News feed algoritem deluje tako, da na vrhu vašega vira novic daje prednost najpomembnejšim objavam v štiristopenjskem procesu. To pomeni, da Facebook upošteva naslednje faktorje za svoj algoritem:
Zaloge (Inventory)
Zaloge predstavljajo skupno število objav, ki jih lahko vidite, ko odprete Facebook. Prednost imajo objave, ki jih delijo prijatelji, strani, ki jih sledite, in skupine, v katere ste včlanjeni, nato pa sledi priporočena vsebina na podlagi vaše aktivnosti.
Signale (Signals)
Za vsako objavo v vaših “zalogah” algoritem upošteva, kdo jo je objavil, kako ste se prej povezovali s podobnimi objavami, njen format, kako priljubljena je, vključno s faktorji, kot so interakcije vaših prijateljev z njo, in katere strani so jo delile. Vsak od teh faktorjev predstavlja signal, ki pomaga algoritmu odločiti, katero vsebino iz vaših zalog prikazati.
Napovedi (Predictions)
Napovedi so tretji korak v postopku rangiranja. Algoritem uporablja signale, da izdela personalizirane napovedi, kako relevantna je objava za vas, na podlagi naslednjih dejavnikov:
- Če je objava od prijateljev in družine
- Kako verjetno je, da se boste z njo povezovali
- Če je vsebina, ki bi jo sami lahko našli
- Kazalnik kakovosti (originalna vsebina)
- Ankete, poslane drugim uporabnikom, da vprašajo, ali je vsebina “vredna njihovega časa”. Objave, ki so ocenjene kot bolj vredne, se pojavijo višje na vašem News Feedu.
Ocena relevantnosti (Relevancy Score)
Ocene relevantnosti se izračunajo s tehtanjem signalov in napovedi. Ko se vsaki objavi v možnih zalogah dodeli ocena relevantnosti, se razvrstijo in rangirajo za vaš News Feed. Višje ocene relevantnosti pomenijo, da je objava bolj verjetno zanimiva za vas in se prikaže višje v vašem News Feedu.
Vsakič, ko se prijavite, je objava, ki jo vidite na vrhu vašega vira novic, izbrana med tisoči drugih, kot tista, ki bo najverjetneje sprožila vašo reakcijo in angažiranost.
Oglasi prav tako dobijo ocene relevantnosti, in Facebook uporabnikom prikazuje oglase, ki bi jim lahko bili najbolj pomembni.
Spet, to naj bi uporabnikom zagotovilo boljšo izkušnjo – vendar je to tudi koristno za podjetja, ki plačujejo za oglase. Ocena relevantnosti se izračuna na podlagi pozitivnih povratnih informacij (ogledi videoposnetkov, konverzije itd.) in negativnih povratnih informacij, ki jih Facebook pričakuje, da bo oglas prejel od svoje ciljne publike.
Načini prilagajanja Facebookovega vira novic
Kot uporabnik Facebooka lahko prilagodite svoj vir novic, da boste videli več tega, kar želite.
Ko želite določeno osebo ali stran postaviti na vrh seznama “Najprej pokaži”, se njihove objave pojavijo na vrhu vašega vira novic. Da postavite prednostne osebe ali strani, ki jih želite videti najprej, naredite naslednje:
- Kliknite svojo profilno sliko
- Tapnite ikono zobnika, da odprete Nastavitve in zasebnost
- Tapnite Vir novic pod Možnosti
- Tapnite eno od petih možnosti iz seznama, da boste lahko upravljali, kaj boste videli v svojem viru novic. Izbirate lahko med naslednjimi možnostmi:Priljubljeni – Osebe in strani, ki jim daste prednost, Dremež– Začasno zaustavite prikaz objav, Prenehaj slediti – Prenehajte spremljati osebe, strani ali skupine, da ne boste več videli njihovih objav, Ponovno vzpostavljanje povezave – Ponovno vzpostavite stik z osebami, ki jim niste več sledili in Omeji – Upravljajte vsebino, ki ste jo zmanjšali ali premaknili nižje na seznamu vašega vira novic.
Instagram Algoritem
Instagram je imel v januarju 2023 več kot 2 milijona aktivnih uporabnikov (Torej, kaj še čakate? Nujno potrebno se je izpostavljati tudi na tem družbenem omrežju, če želite doseči več prodaje).
Instagram uporablja strojno učenje, s katerim določa, katero vsebino boste imeli najraje, in ustvari vir novic, z vsebino ljudi, ki jih sledite, priporočenih računov in oglasov.
Instagram pravi, da uporablja naslednje signale (faktorje rangiranja):
- Vaša aktivnost – Objave, ki ste jih všečkali, delili, shranili ali komentirali, da oceni, za kaj ste zainteresirani.
- Informacije o objavi – Kako priljubljena je objava glede na druge uporabnike (všečki, hitrost všečkanja, delitve, komentarji itd.) in lokacijski podatki, če so na voljo.
- Informacije o osebi, ki objavlja – Kako zanimiva oseba bi vam lahko bila in koliko ljudi se je z njo povezovalo v preteklih nekaj tednih.
- Zgodovina vaše interakcije – Kako zainteresirani ste za ogled objav določene osebe ali teme.
Prav tako upošteva nedavne objave ljudi, ki jim sledite, objave računov, ki jim ne sledite, vendar bi vas lahko zanimale, ter format (na primer, če imate raje fotografije, boste videli več fotografij).
Kaj pa Reels, Trgovina (Shop) in Raziskuj (Explore page)?
Vsaka funkcija na Instagramu ima svoj algoritem, prilagojen načinu, kako ljudje to funkcijo uporabljajo.
Algoritem za zgodbe (Stories) določa potencialne zgodbe, ki jih delijo računi, ki jim sledite, na podlagi vhodnih signalov, kot so:
- Vaša zgodovina ogleda zgodbe posameznega računa (daje prednost tistim, ki jih ne želite zamuditi).
- Zgodovina interakcij in kako pogosto se angažirate z zgodbo posameznega računa.
- Povezanost, torej vaše splošno razmerje s tistim, ki je objavil zgodbo.
Nato napoveduje, kako verjetno je, da boste imeli zgodbo za relevantno in dragoceno, da jo boste pregledali v celoti ali prešli na drugo zgodbo, in tiste z višjimi ocenami postavi na vrh vaše vrstice z zgodbami.
Algoritem Explore page določa objave na podlagi vaše pretekle aktivnosti, kot so všečki, delitve, shranjevanja in komentiranja. Ko najde vsebino, ki vas zanima, jo rangira glede na verjetnost, da vas bo zanimala in da se boste z njo povezovali. Glede na:
- Informacije o objavah,
- Vašo aktivnost na Explore strani,
- Zgodovino interakcij z osebami, ki objavljajo in
- Informacij o osebi, ki je objavila.
pa potem algoritem uvrsti različne objave po pomembnosti na Explore stran.
Reels algoritmi pa stremijo k deljenju najbolj zabavnih videoposnetkov na podlagi verjetnosti, da boste posnetek delili, ga pogledali do konca, všečkali in obiskali stran z zvokom in le tega uporabili za svoj posnetek. Reelse vam algoritem rangira glede na:
- Vašo aktivnost,
- Zgodovino interakcij s pošiljateljem,
- Informacije o posnetku (kot zvočni posnetek, priljubljenost),
- Informacije o osebi, ki je objavila.
TikTok algoritem
Po besedah TikToka, algoritem strani priporoča vsebino, ki je najbolj verjetno zanimiva za vsakega posameznega uporabnika in je relevantna za njihove interese.
Algoritem TikToka vse bolj upošteva uporabnikove interakcije, informacije o videu ter nastavitve naprave in računa.
- Uporabniške interakcije – Videi, ki jih všečkate ali delite, računi, ki jim sledite, komentarji in vsebina, ki jo ustvarjate.
- Informacije o videu – Oznake (hashtagi), zvoki, podpisi (captions).
- Nastavitve naprave in računa – Jezik, država, vrsta naprave. Ti dejavniki imajo sicer manjšo težo.
Drugi ključni elementi algoritmov
Poglejmo nekaj drugih ključnih algoritmov, ki vplivajo na to, kakšno vsebino uporabniki vidijo in kdaj.
Neprimeren jezik
Družbena omrežja nenehno iščejo načine, kako ohraniti varnost uporabnikov, še posebej mlajših uporabnikov. Platforma lahko preverja vsebino glede določenih besed ali tematik, ki bi se lahko štele za neprimerno, kar lahko privede do zmanjšanja vidnosti takih vsebin.
Avtorsko zaščitena vsebina
Ste že kdaj poskusili dodati avtorsko zaščiteno glasbo ali video posnetke v svojo vsebino? Verjetno so bili takšni poskusi hitro opaženi in odstranjeni ali pa so imeli manjši doseg. To je zato, ker avtorsko zaščitena vsebina pogosto ni vključena v licenčne sporazume, ki jih imajo družbena omrežja, in lahko predstavlja pravno tveganje ter prinese pravne posledice za uporabnike in platforme, odgovorne za distribucijo.
Najbolje je, da se izognete vključevanju avtorsko zaščitenih elementov, za katere nimate pravic, ter upoštevate smernice specifične platforme za ustrezne načine vključevanja elementov, kot je glasba, v vašo vsebino.
Vsebina za več platform
Čeprav je ponovna uporaba vsebine pogosta najboljša praksa med marketingaši in ustvarjalci, lahko to vpliva na doseg objav.
Leta 2021 je Instagram sporočil, da bo algoritem prednostno priporočal Reelse, ki nimajo vidnih logotipov TikToka, s čimer želi odvračati uporabnike od prenašanja vsebine TikToka na Instagram. To pomeni, da če uporabnik prenese video, ki ga je ustvaril na TikToku, in deli isti video s logotipom TikToka na Instagramu, bo Instagramov algoritem verjetno to vsebino prikazal manj ljudem.
Da bi dosegli največji potencial objav, Instagramov račun @creators spodbuja uporabnike, naj na Instagramu ustvarjajo svežo vsebino namesto prenašanja vsebine iz drugih platform (še posebej TikToka). Nekateri uporabniki se zatečejo k spletnim mestom tretjih oseb, kjer prenesejo svoje TikTok videoposnetke brez vodnih žigov in jih objavijo na Instagramu.
Pomembno je, da se tako blagovne znamke kot posamezniki zavedajo, da je kakovost ključna. Algoritmi filtrirajo neustrezne in slabo kakovostne objave, tako da najbolj kakovostna vsebina prodre skozi. Nadzor nad tem, kaj uporabniki vidijo in ne vidijo, je sodelovanje med določeno družbeno platformo in uporabnikom.
Pomembno za marketingaše na Facebooku, Instagramu in Tik Toku pa je, da je naša naloga objavljati vsebino na družbenih omrežjih, ki je zanimiva, zabavna, koristna in/ali relevantna za naše občinstvo. To pomeni izbiranje relevantnih tem, pisanje prijetnega besedila ter objavljanje prepričljivih slik in videoposnetkov.
Preberi tudi – Izkoristite FOMO za več prodaje na družbenih omrežjih: 5 preverjenih strategij.